Познато е дека писателите знаат да бидат ексцентрични, особено кога станува збор за создавање дела.

Писателите на оваа листа имаа прилично изопачени навики кога станува збор за создавањето.

Франц Кафка

Познатиот писател сакал да вежба гол пред прозорецот за да ги расчисти мислите.

Фридрих Шилер

Сакал да работи доцна во ноќта и да остане буден, ги мокрел нозете во леген со ледена вода.

Она што е уште побизарно е неговиот обичај да пишува на маса во чии фиоки имало куп скапани јаболка. Тој сметал дека мирисот го охрабрил да работи.

Марсел Пруст

Францускиот романсиер ретко внесувал храна во своето тело.

Неговиот домар напишал „Не би било претерано да се каже дека практично не јаде – ништо“.

Како и „Се уште не сум слушнал дека некој успеал да преживее со месеци јадејќи две садови за кафе со млеко и два кроасани дневно. Меѓутоа, понекогаш, сепак, би јадел само едно”.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Вакцинирани сте, а сепак добивте корона? Еве кои симптоми да ги очекувате:
Следната статијаТри намирници на база на млеко кои ве дебелеат и ја уништуваат цревната флора

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде