Ако живеете со хроничен стрес или вознемиреност, можете да се борите против тоа со терапија, медитација, јога, но и со правилна диета.

Дали знаевте дека вознемиреноста може да биде предизвикана од одредена храна што ја внесуваме во организмот?

Ако вознемиреноста влијае на вашиот живот, можеби ќе треба да ја исклучите оваа храна од вашата исхрана.

Шеќер

Во секоја стресна ситуација, раката ќе посегне по нешто слатко самостојно.

Ова е природна реакција на организмот – слатката храна го стимулира производството на серотонин (хормон на радост), кој е само потребен во такво време.

Сепак, експертите не препорачуваат серотонин да се стимулира преку десерти, бидејќи рафинираниот шеќер во нивниот состав предизвикува ненадеен скок на гликозата во крвта.

Скокот е секогаш придружен со ненадеен пад, што ве прави уморни и депресивни.

Овошјето или какаото (природен какао во прав без додаден шеќер) ќе го заменат рафинираниот шеќер – тој ќе ви обезбеди доза на серотонин, но нема да предизвика остра промена во нивото на шеќер во крвта.

Сол

Вишокот на натриум во организмот не само што предизвикува зголемена жед, туку и зголемување на крвниот притисок, што пак може да послужи како катализатор за подобрување на реакцијата на организмот на стресот.

Затоа, колку и да сакате да ги решите вашите проблеми јадејќи солена храна, не треба да го правите тоа, само затоа што нема да направи психолошки да се чувствувате подобро (да не го спомнувам ризикот од дебелеење).

Ако сè уште имате желба за закуски, ви предлагаме сечкање краставица и морков на ленти, можете да додадете неколку ореви или семиња (на пример, семки од тиква).

Оваа храна е богата со диетални влакна, витамини и минерали кои не само што ќе го задоволат гладот, туку и значително го подобруваат вашето расположение.

Кофеин

Кофеинот е многу здрав во ограничени количини, но кога сте под стрес подобро е да се откажете од него.

Факт е дека кофеинот го стимулира срцето, го зголемува крвниот притисок и го стимулира нервниот систем.

Во случај на акутна стресна реакција, нервниот систем треба само да се смири, а не обратно.

Затоа е подобро да направите чај од билки наместо чаша кафе: тој е вкусен, здрав и совршено ги смирува нервите.

Чајот од матча е одлична алтернатива на кафето и е познат по своите релаксирачки ефекти.

ИЗВОРНовости / Foto: Deposit
претходниот член,Променливо и значително постудено време не очекува денеска
Следната статијаКога треба да земате минерали како додатоци во исхраната

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде