Есенцијалните минерали се наречени така затоа што се неопходни за одржување на здравјето на организмот.

Макроелементите и микроелементите му помагаат на телото да извршува многу многу важни функции во телото.

Калциумот и магнезиумот се одговорни за зачувување на јаки коски и заби.

Железото е потребно за производство на црвени крвни клетки кои пренесуваат кислород низ телото.

Другите минерали се неопходни во процесот на синтеза на хормони, протеини и аминокиселини.

Косата, ноктите, нервите, косата, мускулите и другите органи зависат од есенцијалните минерали за правилно да ја завршат својата работа.

За разлика од витамини, кои најчесто се раствораат во вода, што значи дека вишокот се елиминира преку урина и потење, многу е опасно да се внесат прекумерни количини на одредени минерали.

За луѓето кои редовно во исхраната имаат овошје, зеленчук, мешунки, ореви, посно месо, млечни производи со малку маснотии ќе обезбедат доволни количини на повеќето витамини и минерали и не е потребно да се земаат додатоци.

Но, многу луѓе немаат таква исхрана. Консумирање брза храна, избегнување оброци, храна во ресторани и оброци со многу маснотии е нормална исхрана отколку исклучок.

Вегетаријанците исто така треба да земаат додатоци во исхраната за да ја задоволат потребата на организмот за минерали.

Неуспехот да се конзумира месо и млечни производи може сериозно да развие недостатоци на некои минерали.

Во овие случаи, потребно е да се земаат минерали во форма на додатоци во исхраната.

Пред да одлучите за овој чекор, треба да се консултирате со лекар. Разговарајте со него за вашите навики во исхраната, вашата здравствена состојба и лековите што ги земате во моментов.

После тоа, ќе добиете повеќе информации за тоа кои додатоци треба да ги користите. Секогаш имајте на ум следниве работи кога донесувате одлука.

Обрнете посебно внимание при изборот на додаток. Изберете бренд во кој верувате или веќе сте го користеле.

Цената не треба да биде главниот фактор при изборот. Можете да купувате преку Интернет, но истражувајте пред да донесете одлука.

За да добиете најголема корист, побарајте додатоци кои содржат витамини, минерали и антиоксиданти заедно.

Обавезно земете го само она што ви треба. Преземањето на она што не ви треба, нема да ја удвои или удвои придобивката.

Всушност, може да се случи токму спротивното. Прекумерните количини на одредени минерали можат да бидат многу токсични.

Не потпирајте се само на додатоци на витамини и минерали.

Исто така, треба да јадете храна богата со минерали. Одвојте време да ги испланирате оброците. Оброк со овошје може да ги замени суплементите.

Конзумирање на црвено месо и млечни производи е модерно.

Додадете зеленчук во вашата исхрана.

Понекогаш консумирањето салата како зелена салата ќе биде корисно за вашето тело.

ИЗВОРРецепти
претходниот член,Три намирници кои го продлабочуваат стресот и анксиозноста
Следната статијаЕУ и понатаму не ги прифаќа потврдите за вакцинирање со кинеска и руска вакцина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде