Највообичаено е претерување во хигиената, односно очекувањето дека нашето меѓуножје може и треба да мириса на свежина како во ливада.

  • Најдобро е само вода

Најголемиот мит е дека вагината треба да се измие со разни шампони бидејќи придонесува за хигиена и подобар мирис.

Експертите тврдат дека ова е сосема погрешно, поради малку покиселата pH вредност на мукозните мембрани.

Тоа што ја нарушува природната киселост може да биде причина за воспаление, габи и слично. Обичната вода е најдобра за миење.

  • Дневни влошки и тампони се причина за инфекции

Козметичките залихи за жените денес доаѓаат во сите форми и големини, а производителите се задоволни да ги тријат рацете со заработка на производи што се наметнуваат како „неопходни“.

Повеќето такви работи се непотребни. Постојаното носење дневни тенки влошки, како и редовната употреба на тампони за време на менструацијата не е добро.

Влијае на репродукција на бактерии и формирање воспаление, пишува „Elite Daily“.

  • Тесни фармерки се погодни за габи

Друга работа што не дозволува вагината да „дише“ се тесните фармерки со истегнување.

Инаку, подобро е да се избере облека што има поширок крој. Друга работа што не е добра за здравјето на жените се неприродните материјали, како еластин или синтетика во гаќи, кои ги заробуваат природните секрети на вагината.

Најдобар избор е секогаш памук.

ИЗВОРhttps://www.najzena.rs/zdravlje/vesti/3160/zene-masovno-prave-fatalne-greske-kada-je-u-pitanju-licna-higijena-evo-sta-sve-niste-znale-o-vasem-medunozju
претходниот член,Луѓе со висок крвен притисок и срцеви заболувања треба да пијат само вода од чешма!
Следната статијаЗа кои категории на население се препорачува третата доза и зошто воопшто е потребна?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде