Препораките за вакцинација на имунокомпромитирани лица со трета доза веќе се проследени до лекарите бидејќи кај таквите лица е забележан послаб одговор на антитела на две дози и зголемување на нивото на антитела по третата доза.

Препораката на Европската агенција за лекови (ЕМА) се засноваше на студии за вакцини кои покажаа дека дополнителна доза од овие вакцини ја зголемува способноста за производство на антитела против вирусот што предизвикува болест KОВИД-19 кај пациенти со трансплантирани органи и ослабен имунолошки систем.

Иако нема директен доказ што сугерира дека способноста за производство на антитела кај овие пациенти штити од KОВИД-19, дополнителна доза се очекува да ја зголеми заштитата барем кај некои пациенти. ЕМА ќе продолжи да ги следи сите податоци за ефикасноста кога ќе станат достапни.

Важно е да се разликува дополнителната доза за лица со ослабен имунолошки систем од засилувачката доза за луѓе со нормален имунолошки систем. Комисијата за човечки лекови (CHMP) на ЕМА заврши евалуација на податоците за администрација на засилувачка доза од Pfizer-BioNTech.

Откриено е зголемување на нивото на антитела кога се администрира засилувачка доза на вакцината приближно шест месеци по втората доза кај лица на возраст од 18 до 55 години.

Врз основа на овие податоци, CHMP заклучи дека зголемените дози може да се земат предвид најмалку шест месеци по втората доза кај лица на возраст од 18 години и постари.

д-р спец. Дијана Мајер од Хрватскиот институт за јавно здравје

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Три мита за хигената на женското меѓуножје кои го загрозуваат здравјето!
Следната статијаДали знаете што е токсична „позитивност“?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде