Која е разликата помеѓу тврдата и меката вода? Главната разлика е во нивото на одредени минерали, особено калциум, магнезиум и натриум.

Така, тврдата вода има повисоко ниво на калциум и магнезиум, додека меката вода содржи мали количини од овие два минерали, но има високо ниво на натриум.

  • И дали и двајцата се подеднакво добри за здравјето или е поштетно?

Постои ризик од мека вода, односно флаширана вода, за пациенти со хипертензија поради високата концентрација на натриум, што влијае на зголемување на крвниот притисок.

Под тврда вода обично подразбираме вода од чешма, и дали може да биде штетна за здравјето? Што се случува во нашето тело кога ја пиеме оваа вода?

Ако пиете само тврда вода, вашето тело нема да акумулира калциум (како што многумина веруваат) туку калциумови соли, кои се поштетни.

Високата концентрација на минерали го менува процесот на ослободување на хранливи материи од храната, така што на месото и компирот што се готви во тврда вода им треба многу повеќе време за термичка обработка, а ниту чајот ниту кафето немаат ист вкус.

Соли на калциум тешко се мијат од садовите и брзо ги „уништуваат“ апаратите за домаќинство. Затоа, подобро е да поминете таква вода низ филтерот пред употреба.

Најчестата заблуда е дека тврдата вода доведува до формирање на камења во бубрезите.

Лекарите велат дека тоа воопшто не е вистина, но вистина е дека тврдата вода може да предизвика сува кожа и коса.

Исто така, кај луѓе кои имаат егзема на кожата, може само да ја влоши состојбата. Студиите исто така покажаа дека минералите во тврдата вода помагаат во заштитата од кардиоваскуларни заболувања, истакнува Меѓународниот весник за превентивна медицина.

ИЗВОРАло
претходниот член,Оваа европска држава им дава на штотуку полнолетните по 400 евра за нивниот роденден
Следната статијаТри мита за хигената на женското меѓуножје кои го загрозуваат здравјето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде