Визуелната пандемија на коронавирус има значително влијание и врз менталното здравје на луѓето.

Можеби овие денови се чини дека сè се одвива некако неуспешно: се разболувате, има проблеми на работа, вашиот партнер не ве разбира …

Тажните мисли ја зафаќаат целата свест и веројатно се прашувате: „Зошто требаше да се случи ова јас? “

Поентата ми е дека црните дупки не се толку црни како што изгледаат. Ова не се вечни затвори, како што се сметаше порано. Има излез од нив, а можеби и во друг универзум. Ако се чувствувате заробени во црна дупка, не се откажувајте – постои излез, рече Стивен.

Постојат неколку фрази кои апсолутно не смеат да се изговараат, па дури ни ментално:

„Секој живее подобро од мене“

Споредбата со другите е „крадец“ на радоста. Честопати повеќе ги цениме животите на другите, а тоа може сериозно да ја оштети нашата состојба.

Секоја личност ја води својата битка и не можете да знаете сè за сите проблеми што се случуваат во нечиј живот.

Секој може да направи грешки, секој има свои маани, на луѓето едноставно им се случуваат неуспеси.

Немате идеја што се случи со вашиот весел колега минатата ноќ.

„Грешам“ 

Ова не само што е грубо, туку и го забавува животот. Мислата целосно го зафаќа мозокот и не ви дозволува да пробате нешто ново.

Ако мислите: „Се обидов овој пат, но не успеав“, тогаш тука не станува збор за вашиот карактер или вештини – само една акција.

Затоа, не грижете се да испробате нови работи.

„Нема да бидам среќен се додека не …“

Според психологот Ариани Мачин, оваа штетна мисла забавува и ве прави несреќни до денот кога ќе ја постигнете целта.

Ако научите да живеете во сегашноста, би биле уште посреќни кога ќе го добиете она што го сакате. Размисли за тоа.

 

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Рецепт за целосен детокс на цревата преку две состојки!
Следната статијаОва се карактеристики на вистинските „грации“!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде