Познато име кога станува збор за фитнесот, Марфи раководи со Industry Gym во Лос Анџелес, каде што ги тренира и А-листерите и просечните момци кои се обидуваат да се згодни за летото. Ако има една работа што ја знаат оние кои честопати имаат сесии на Марфи, тоа е секогаш да се придржуваат до правилата: одржувајте ги стомачните мускули стегнати за време на секое повторување и одржувајте правилно држење на вашата глава, меѓу другото. Во основа, ако некогаш имало заслуга на тренерот со трансформирање на сите видови мажи за да ги постигнат своите фитнес цели – без разлика на возраста – тоа е Марфи.

Во едно неодамнешно интервју за Men’s Health US, тој сподели некои од неговите најдобри совети и тајните зад некои прилично неверојатни холивудски трансформации. За Џон Вик, тој откри колку напорно работел Кијану за да го трансформира своето тело, со тренинзи кои вклучуваат џуџицу, кунг фу, удари и каскадерски сцени.

„Јас сум експерт за корективни вежби: Ресетирањето и закрепнувањето беа клучот во тоа што Кијану успеа да помине низ снимањето“, рече тој. „Доведов неверојатна личност за активирање, Џоди Мејнваринг, која секојдневно работеше на телото на Кијану. Исто така често се вршеше и ладно фрлање. Користев и пиштол за плачење за брзо замрзнување околу неговите зглобови секогаш кога му требаше“.

Нормално, тренинзите изгледаат малку поинаку на 50 години – барем за Кијану. И кога станува збор за одржување на рутински вежби со висок интензитет со елаборирани каскадерски сцени додека снимате, мудроста на Марфи гарантираше дека актерот е во сигурни раце.

„Вежбите што му ги препишав на Кијану опфаќаа стабилизација, мускулна издржливост и сила. Изведувавме високи повторувања со бендови, кабли, слободни тежини и калистеници. Користам многу алатки за рамнотежа – перничиња од пена, полутопчиња, дискови – заедно со тренинг со отпор. По тренинзите, Кијану се чувствуваше повеќе склопен наспроти распаднат“, објасни Марфи. „Загревањата беа исто така важни за да се обезбеди соодветна флексибилност и активирање, така што активните истегнувања се правеа со статичко истегнување при ладење. Но, како што забележува Марфи, секој клиент е различен и истегнувањето на ослабените или издолжените мускули всушност може да биде штетно. „Одржувањето на целокупниот баланс на телото, силните неутрални позиции, држењето и усогласеноста е клучот. Како спиете, па дури и како стоите, може да влијае на тоа колку брзо ќе закрепнете од тренинзите, заедно со тоа колку сте склони кон повреди“.

Исхраната, исто така, се покажува императив за постарите клиенти на Марфи и како што објаснува тој, оптималните перформанси бараат оптимална исхрана и суплементација. Тој секогаш препорачува чисти, избалансирани оброци и додатоци за закрепнување кои ја помагаат циркулацијата, меките ткива, нервите и многу повеќе. Некои од омилените на Марфи се пробиотска храна како кисела зелка, кимчи и култивиран зеленчук, кои помагаат да се регулираат бактериите во вашиот стомак. Но, кога станува збор за градењето на дефинирано тело како Ефрон во Baywatch и имате ограничено време на вашите раце, Марфи предлага да консумирате диета со храна како wholefood.

„Ова значи дека тие треба да се држат настрана од високо рафинирани, преработени производи слични на храна, како што се житарици, крекери, тортиљи или во основа сите производи од брашно. Би ги советувал и да се држат настрана од какви било производи со додаден шеќер. Секогаш е подобро да консумирате обични или незасладени производи“.

ИЗВОРMen's Health
претходниот член,Како бе не ви е срам, вас што цел живот земате пари на клати врата земај плата од буџет кој со кожа го плаќаат работниците од фабрики и приватен сектор?
Следната статијаДали кофеинот навистина ни помага да се разбудиме побрзо или има сосема поинаков ефект?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде