Кофеинот навистина не работи на принципот што би го очекувале. Имено, црниот пијалок без кој малкумина можат да го преживеат утрото не ја активира посебната активност на мозокот со која добиваме посебни „супермоќи“, туку сосема спротивно.

Неговата улога е да забави или запре одредени хемиски реакции. Така, мозокот го доживува кофеинот како еден вид повик за будење.

За сите љубители на овој топол напиток, погледнете го видеото кое објаснува како кафето влијае на нашето тело.

  • Заштитува од болести
  • Тоа е природен диуретик
  • Третира главоболка
  • Ја зголемува физичката издржливост
  • Спречува создавање на кариес
  • Го забрзува метаболизмот
  • Го подобрува расположението
ИЗВОРНовости
претходниот член,Тренерот на Зак Ефрон споделува совет за најдобро тело
Следната статијаГодинава понудите за летни одмори се „изгор скапи“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде