Првата врска помеѓу талидомидот и неговиот ефект врз развојот на полот беше објавена во 1961 година во писмо од австралискиот лекар Вилијам Мекбрајд во научното списание „Лансет“.

Германските дистрибутери официјално го повлекле лекот на 26 ноември 1961 година, а неколку дена подоцна, на 2 декември 1961 година, дистрибутерите во Велика Британија. Сепак, тој остана во многу медицински кабинети под различни имиња.

За неколку кратки години кога талидомидот е достапен, се проценува дека преку 10.000 бебиња ширум светот биле погодени од ефектите на овој лек. Околу половина умреле во рок од неколку месеци по раѓањето. Преживеаните бебиња и нивните семејства мораа да научат да живеат со последиците.

Здружението Талидомид е основано во 1962 година од родители на деца погодени од лекот талидомид. Првичната цел на Друштвото беше да се поддржуваат едни со други, како и да бараат компензација.

Во 1968 година, Chemie Grünenthal беше изведена на суд во Германија. Сепак, компанијата го реши случајот вонсудски. Направени се аранжмани за обештетување на германските жртви. Никој не е прогласен за виновен за какви било злосторства.

Истата година, британскиот сопственик на лиценцата, компанијата Дистилерс, исто така постигна спогодба со жртвите на лекот во Велика Британија.

Талидомид е лек развиен во 1950-тите од западногерманската фармацевтска компанија Chemie Grünenthal GmbH. Првично беше наменет како седатив или седатив, но наскоро беше користен за лекување на широк спектар на други состојби, вклучувајќи настинки, грип и гадење – вклучително и утринска мачнина кај бремени жени.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Потполно бесплатен совет: Како да спречите избледување на облеката при перење?!
Следната статијаЕскпресивно-еклектично сликарство

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде