Оваа руска супа се служи и во ресторани ширум светот и е популарна по рустикалниот изглед и богатиот, чаден вкус и арома.

Русите го нарекуваат солјанка, или селска супа, и многу е погодно ако имате оставено месо со кое не сте сигурни што да правите.

Сувото месо можеби не е најздраво, но оваа руска супа содржи многу други здрави намирници. Тоа се лимони, кисели краставички и маслинки.

Се служи топлa, со голема лажица кисела павлака која го „гасне“ нејзиниот силен вкус.

Еве како да ja подготвите:

Компоненти:

 • Суво колено (може и ребра)
 • 100 грама пушено месо по ваш избор
 • Ловоров лист
 • Бибер во зрно
 • Три кисели краставички
 • Еден морков
 • Еден кромид
 • Концентрат од домати
 • Сушена пиперка
 • Маслинки една шака
 • Сок од половина лимон
 • Бибер
 • Други зачини по вкус

Подготовка:

Ставете го реброто или коленицата во шерпата и додајте вода да кисне, додадете две ловоров лист и неколку зрна бибер и вриејте на средна топлина околу еден час.

Исецкајте го месото, и оставете го да се излади.

Во голем сад испржете го кромидот и морковот. Додадете концентрат од домати, зачинете со сол и бибер, а потоа додадете го исецканото суво месо, исечено на коцки.

Додадете вода, додадете исецкани кисели краставички и околу децилитар течност од теглата со краставици.

Зачинете со сушена пиперка, оставете да се крчка 10-15 минути и кога сите состојки убаво ќе омекнат, исклучете го огнот и додадете ги исецканите маслинки и сок од лимон во супата.

Оставете го најмалку 20 минути за да се развијат вкусовите и послужете со кисела павлака, попрскана со зачин.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде