По неколку месеци поминати во усовршување на тренинзите во вашата градина и дома, сосема е природно да сте гладни за авантури. Но, пред да започнете со соло-експедиција во потрага по поголема кондиција, ви предлагаме да ја искористите оваа можност за да направите пауза и да направите преглед на вашата технологија за обука. Поточно, GPS часовници. Денешните тракери имаат многу повеќе отколку само часовник кој мери колку далеку и брзо се движите. Со стотици калибрирани режими на спорт, следење на срцевиот ритам, сензори за движење, барометри, компаси, па дури и сензори за кислород во крвта, тие се ефикасно лаборатории со мини-перформанси на вашиот зглоб.

Овие GPS часовници од следната генерација не прават само чекор кога вашата потрага по дополнителна издржливост оди надвор од патот – тие можат да ви помогнат да го погодите вистинскиот интензитет на тренингот и да дадете повратни информации што ќе ви осигурат дека вашите вежби навистина придонесуваат за вашата кондиција. Тие дури откриваат дали вашите модели на спиење ги поткопуваат вашите напори, плус кој тренинг да го изберете следно, врз основа на тоа колку добро сте се опоравиле преку ноќ.

Тоа е многу технологија која е тешко да се сфати. Затоа, експертите на Men’s Health ги најдоа најдобрите тренерски часовници што парите можат да ги купат и ги ставија низ ригорозно тестирање на патиштата, патеките и камповите. Сега можеме да ја откриеме технологијата што навистина ве турка да напредувате. Обидете се да бидете во тек.

1 Fēnix 6S Соларен, GPS-часовник со повеќе сорти, со соларна енергија

Обука за патека маратон, напад врз Мон Блан или железо? Ако можете да ја стомакувате цената, ова е комплетниот мултиспорт часовник за вас. Може да се пофали со стилот, точноста и, во режим на штедење, со соларна помош, до 59 дена траење на батеријата. Тука се и офлајн Spotify, мапи во боја и некои гаџети како кај секојдневните паметни телефони, како што се бесконтактни плаќања.

ЗАКЛУЧОК

Малку е буцкаст, но тој нуди повеќе информации за фитнес од кој било друг часовник на тестот, од влијание на тренингот и одлична навигација до пристојно броење на репетициите.

2 COROS APEX Pro Premium Multisport GPS часовник (црн)

Apex Pro во основа е Fenix ​​6, но полесен, за 59g – и полесен за карактеристиките, со фитнес-алатки кои не се совпаѓаат со врвниот тракер на Garmin. За среќа, и тој е полесен и на паричникот. Пакува импресивна 40-часовна GPS батерија што се протега до 100, проценува колку издржливост горите и има 200 претходно зачувани вежби за јачина што треба да ги следите.

ЗАКЛУЧОК

Солидна опција за оние кои се нови во авантурите, таа е опремена со корисен пакет сензори (вклучително и пулсен оксиметар, барометар и компас) и поедноставува низа статистички податоци со живи дисплеи со лесен за дешифрирање. Но, не ја добивате деталноста на извештајите за фитнес и закрепнување што ја нудат некои други часовници, а срцевиот ритам на зглобот е скичен.

3 FORERUNNER 945, Премиум GPS трчање / часовник на триатлон

Наменет за сериозни тркачи и триатлонци кои остануваат на офроуд патека, Garmin Forerunner ги покрива сите детали за обука што ви требаат на патот и во теретана, базен и отворена вода. Водоотпорен е до 50 метри, има траење на батеријата од 36 часа и го следи вашиот VO2 макс.

ЗАКЛУЧОК

Увидите во тренингот се потпираат на точно мерење на отчукувањата на срцето, а сензорот на овој часовник е меѓу најпрецизните. И неговата батерија добро се држи, нудејќи најмалку една недела обука по полнење. Чист, јасен екран, музика, мапи, одлично прилагодување и паметни известувања завршуваат со брилијантна алатка за управување со пливање.

4 POLAR GRIT Х Мултиспорт ГПС часовник

Издржливиот Grit X комбиниран GPS часовник, кои мери отчукувања на срцето и има 40-часовна траење на батеријата (може да трае и до 100 часа), со навигација од-за-свиок и паметни совети за гориво за да останете енергични и да избегнете „wallид“ кога сте одам долго. Предлага вежби водени врз основа на вашето опоравување преку ноќ и има тест за фитнес што буквално можете да го направите лежејќи.

ЗАКЛУЧОК

Му недостигаат целосни авантуристички карактеристики на Fenix ​​6 Pro, но е многу способен часовник за цената. Одлично траење на батеријата, пристојна навигација и нејзината иновативна опција за гориво нема да ја најдете на друго место. Точноста на отчукувањата на срцето е погодена и промашена, но исто така имате најдобри согледувања за спиење и закрепнување.

5 Suunto 9 Баро GPS часовник

Овој Суунто пакува 80 спортски режими, но главната карактеристика е батерија што се протега до 120 часа. Исто така, нуди потсетници за тоа кога треба да ги менувате поставките и одликите, како што се откривање на маршрутата и навигација на точките на патиштата.

ЗАКЛУЧОК

Овој часовник од 81гр веројатно би можел да преживее и удар на метеор. Комбинира податоци за сензорот за движење и GPS за одлична прецизност, но е му фали посложен интерфејс, ограничени апликации и екран што е потежок за читање од другите тракери тука.

ИЗВОРMan's Health UK
претходниот член,На респиратор најчесто завршуваат млади луѓе кои ги занемарувале симптомите
Следната статијаМасовни апсења во Минск, уапсени над 800 демонстранти

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде