Белоруската полиција уапси повеќе од 800 демонстранти во Минск и другите белоруски градови за време на денешните протести против претседателот Александар Лукашенко и белоруската влада.

Видеото презентирано од Центарот за човекови права Весна, кое не е признаено од владата во Минск, прикажува членови на безбедносната служба со палки кои ги бркаат демонстрантите и ги придружуваат до полициските возила, но Ројтерс не можеше да ги провери тие снимки.

Во еден трговски центар, полицијата заклучуваше врати и бараше клиенти по транспаренти и друг пропаганден материјал, а чуварите застануваа автомобили и претресуваа луѓе во нив.

Белоруската полиција уапси близу 20 жени, учесници на протестот на плоштадот Слобода во центарот на Минск, за разбивање на демонстрациите.

Според очевидци, меѓу уапсените е и Олга Кижникова, поранешна белоруска мисица од 2008 година, и таа, како и другите уапсени жени, со комбе била пренесена во полициската станица.

Полициските сили формираа кордон околу неколку централни улици, сепак, таму се виде голема група на опозициски сили, но тие сè уште немаат формирано колона.