Гравот е една од омилените намирници во Македонија – ние обично ги подготвуваме во форма на чорба или на тава, т.е. од рерната.

Оваа храна е полна со растителни влакна и протеини, па затоа сме сити подолго после оброк, а нутриционистката Мишел Заив додава дека гравот е добар извор на железо, магнезиум и калиум.

Значи, тој краткорочен ефект е јасен – ќе бидете полни со грав, ќе добиете и добар пијалок од важни хранливи состојки, и еве како редовната потрошувачка на оваа храна влијае на организмот.

Здравје на дебелото црево

Пробиотиците не се единствениот начин за подобрување на здравјето на цревата. Нутриционистот Заив вели дека гравот содржи отпорен скроб, кој се вари побавно, како и влакна.

Гасови

Гравот содржи голема количина сложени шеќери наречени рафиноза. Телото го разградува побавно, што предизвикува гас. Покрај тоа, гравот содржи многу растителни влакна, што исто така може да предизвика надуеност и гасови, вели нутриционистот.

Губење на тежина

Гравот е одличен избор на храна кога сакате да изгубите тежина затоа што содржат многу протеини и растителни влакна, што ќе ве натера да бидете сити подолго.

Нутриционистот Заив открива дека една чаша зготвен грав содржи 12 грама влакна и 15 грама протеини!

Срце

Гравот е многу добар за здравјето на срцето, пред се поради нивната висока содржина на влакна и фолати.

Влакната го намалуваат нивото на гликоза во крвта и крвниот притисок, а исто така помагаат и во одржување на здрава телесна тежина. Фолатата е добра и за здравјето на срцето и нервниот систем, објаснува Заив.

Холестерол

Гравот содржи многу растворливи влакна, кои помагаат во намалување на холестеролот, вели нутриционистот.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Љубовта не се покажува и освојува со подароци, туку…
Следната статијаОд денеска почнува полициски час, еве кои лица ќе може да се движат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде