Парфеми, накит, патувања, алишта … Добро е, за моментална среќа. Но, за вистинска, потребно е нешто друго, многу поедноставно и не чини ништо, велат експертите.

Општо мислење е дека мажот ќе ја израдува жената со внимание во вид на подароци, како што се накит, интересно патување, скапа облека, чанти, парфеми …

Но, дали е тоа навистина така? Ако се верува во истражувањето на американскиот семеен терапевт д-р Гери Њуман, авторот на книгата „Поврзи се со љубовта“, жените се сè уште освоени и задоволни со некои други работи …

Па, што ги прави жените среќни? Ова може да биде вечно прашање, но одговорот не е толку тежок. Овие се всушност мали работи, но тие ги збогатуваат животите на жените и ги прават посреќни, вели д-р Гери Њуман.

На мажите им откри што сакаат жените во врските и бракот, а сите свои совети ги темели на истражување што го направил со многу парови кои се нашле во криза.

Материјалните подароци што ги наведовме на почетокот, вели д-р Њуман, нема да бидат прифатени како што треба, тие нема да бидат ефективни.

И еве што е …

Време

Секоја жена сака да поминува повеќе време со мажот кој го сака. Истражувањето на д-р Њуман покажува дека повеќето жени кои мислат дека се среќни во врска поминуваат најмалку 30 минути на ден со својот партнер.

Разбирање

За жената е многу важно покрај себе да има маж кој ја разбира.

Благодарност

Модерна жена работи, заработува пари, се грижи за семејството, воспитува деца, се грижи за своите, но и за партнерите на своите родители, и многу повеќе на патот.

Нејзиниот ден е полн со обврски, а повеќето жени имаат чувство дека никој не го гледа или цени. И токму тука се појавува проблемот.

Терапевтот ги советува жените јасно да им кажат на своите партнери што сакаат и ги советува мажите да покажат и јасно да им ја изразат својата благодарност на жените за сè што прават.

Гестови на љубов

Иако повеќето луѓе го знаат ова дури и без истражување што го потврдува тоа, жените сакаат прегратки, бакнежи, телефонски повик на кој се вели „Те сакам“ … Сите овие се гестови на љубов што бараат толку малку време и напор, а значат толку многу.

Забава

Забавата најпрво исчезнува веднаш штом ќе пристигне детето и сите обврски околу него. Но, токму тоа е проблемот. Имено, на жените им недостасува малку забава, а секако и на мажите. Совет е маж и жена да одвојат време за себе најмалку еднаш неделно. Останете сами или одете некаде, разговарајте за себе, за вашите желби, не за детето, работата, парите.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,Не е Заев, скандалозна честитка на балкански премиер за 8 март
Следната статијаШто се случува со вашето тело кога јадете гравче

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде