Кафето се прави од печени зрна од одредени видови растенија. Степенот на нивното печење влијае на јачината на пијалокот. Тука зборуваме за шолја кафе направено во кафемат или сварено, домашно кафе без додавање млеко.

Инстант кафето не се зема предвид, бидејќи неговата јачина е помала од зрната кафе, ароматично е и сите корисни материи се губат во него.

Негативни ефекти:

Не е пожелно да се пие кафе на празен стомак, бидејќи кафето предизвикува синтеза на хормонот холецистокинин, што предизвикува варење.

И ако стомакот е празен, тогаш нема што да се вари – како резултат на тоа, постои ризик од металоиди и симптоми на гастритис.

Кафето има тенденција да ја зголеми киселоста во стомакот, крвниот притисок и нарушувањата на спиењето.

Конзерванси во кафето негативно влијаат на метаболизмот и предизвикуваат развој на целулит.

Заживувачкиот ефект на кафето еден час по пиењето на пијалокот дава ефикасност. И по уште еден час, може да се чувствувате поспано.

Кафето не се препорачува за жени за време на бременост и доење. Кофеинот ја преминува плацентата, предизвикувајќи намалување на железото (Fe) и други минерали во мајчиното млеко.

Кафето предизвикува зависност, а прекумерното пиење доведува до дехидрација.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Дали вода со лимон е навистина здрава за секојдневно конзумирање?
Следната статијаПоради мерките се повеќе граѓани се одлучуваат на вакцинација

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде