Веројатно никој не се сомнева дека лимонот е добар за здравјето, но дали секојдневното пиење вода со лимон крие некои вистински здравствени придобивки за нашето тело?

Tанлука Русо реши да го провери и тоа, кога се согласи на предизвикот да пие само вода со лимон една недела.

Сигурно сте прочитале за бројните лековити својства на лимонот, кој се споменува и како природен антибиотик, ги нагласува неговите придобивки за имунитетот, е природен антисептик и помага при ублажување на болки во грлото и менструални грчеви.

Според некои, водата со лимон помага и во борбата против младешките акни.

Русо пиеше 2,5 дкл вода со половина исцеден лимон една недела наутро, а веќе, вели таа, на крајот од неделниот предизвик, забележала дека нејзината кожа е почиста и посветла.

Некои рецепти што ги најдов велат дека водата треба да биде топла, но искрено ми се слоши, па се одлучив за посвежа верзија и на мое изненадување, брзо ги видов резултатите.

-Лицето ми беше исчистено од мозолчиња, дури и од мали темни пигментациски дамки, а мојата кожа беше речиси беспрекорна: нема воспаление или вишок на себум и нема нови темни дамки. Покрај тоа, стана многу помеко на допир и многу посветло, пишува Русо за Инсајдер.

Патем, водата со лимон е еден од начините да се добие потребната количина на витамин Ц и да се зголеми хидратацијата.

Неколку дена по завршувањето на предизвикот, следуваше негативно разочарување и дел од акните почнаа да се враќаат, сигурна е, вели таа, дека токму лимонот ја заштитил од воспаленија.

ИЗВОРАло
претходниот член,Која боја на очи е најретка меѓу светската популација?
Следната статијаШто се случува со вашето тело ако секое утро конзумирате кафе наутро

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде