Кога станува збор за изборот на храна, на повеќето луѓе ќе им биде тешко секогаш да најдат здрава храна. Сепак, треба да се трудиме да се храниме мудро и да не внесуваме во организмот храна која само создава контра ефект, по што само ќе бидеме уште погладни.

Тоа само краткорочно не прави сити и затоа треба да се избегнува. Освен што очигледно не е нутритивно избалансирана бидејќи нема доволно хранливи материи, ваквата храна најчесто е нездрава или полна со шеќер и масти.

Не го храни нашето тело, не му дава доволно енергија, но многу лошо влијае на нашата линија, што значи дека можеме многу лесно да се здебелиме.

Сето ова води до многу сериозни здравствени проблеми како што се дијабетес или кардиоваскуларни болести

Која храна треба да се избегнува?
  • Брза храна

Брзата храна е полна со шеќер, сол, бело брашно и масти, а сето тоа многу често доведува до дехидрација и чувство на глад.

  • Снегулки

Житарките кои многу луѓе ги консумираат за појадок се полни со шеќер, а содржат многу малку влакна, кои го зголемуваат апетитот и заморот во текот на денот.

  • Закуски

Речиси сите грицки се многу солени и наеднаш го зголемуваат инсулинот во крвта, а потоа брзо го намалуваат, што доведува до чувство на глад.

  • Алкохол

Алкохолот го нарушува функционирањето на лептинот, хормонот одговорен за регулирање на гладот.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Еве со какви казни се соочуваат вработените дури и за 2 минути доцнење во рамките на некои светски истакнати компании
Следната статијаЗголемен бројот на случаи на хепатитис на црниот дроб предизвикан од прекумерено конзумирање алкохол