Консумацијата на алкохол е една од водечките причини за оштетување на црниот дроб. Постојат неколку фази на заболување на црниот дроб поврзано со алкохол, а најсериозната е цирозата. Фазите на болеста и симптомите се опишани во Business Journal.

Потребни се години за да се развие цироза. Колку повеќе алкохол пиете, толку е поголем ризикот од развој на оваа болест.

Многу е полесно да се претера со пиењето отколку што многу луѓе сфаќаат, пренесува N1.

Раните фази на алкохолно заболување на црниот дроб често немаат симптоми. Како резултат на тоа, многу луѓе дури и не сфаќаат дека доживеале штета.

Доколку се присутни симптоми, тие може да вклучуваат отекување на црниот дроб, предизвикувајќи непријатност во горниот десен абдомен.

Симптомите вклучуваат и замор, необјаснето губење на тежината, губење на апетит, гадење и повраќање. Може да забележите и пожолтување на очите и кожата и да почувствувате оток на глуждовите.

Оштетениот црн дроб може да доведе и до конфузија, поспаност и повраќање со крв или крв во столицата.

Покрај прекумерното количество алкохол, постојат уште неколку фактори кои можат да го зголемат ризикот од развој на оваа болест. Пред сè, прекумерна тежина или дебелина и веќе постоечки здравствени состојби како што е хепатитис Ц.

Се покажа дека жените се почувствителни на штетните ефекти на алкохолот од мажите.

Генетиката, исто така, може да биде важен фактор бидејќи зависноста од алкохол и проблеми со преработката на алкохол често се појавуваат во семејствата.

Алкохолниот хепатитис е воспаление на црниот дроб поради консумирање алкохол. Најчесто се јавува кај оние кои пијат многу во текот на неколку години, но може да се појави и кај луѓе кои пијат алкохол во умерени количини.

Вообичаени симптоми на алкохолен хепатитис вклучуваат абдоминална осетливост, болки во црниот дроб, гадење, повраќање со крв, слаб апетит, пожолтување на кожата и очите, губење на тежината, замор и треска.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Што никако не треба да ви биде прв избор на храна за почеток на денот?!
Следната статијаНавики од детството кои го зголемуваат ризикот од деменција во одминати години

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде