Постојат два вида на мозочен удар. Исхемичен мозочен удар, кој се јавува во дури 85 проценти од случаите, е предизвикан од блокада што го прекинува протокот на крв во мозокот.

Хеморагичен мозочен удар, кој е предизвикан од крварење во или околу мозокот. Кога ослабен крвен сад го снабдува мозокот со крв и пука.

 • Симптоми

Брзата метода е кратенка за лице, раце, говор, време, а ова се некои од најчестите симптоми на мозочен удар. Ако забележите некој од овие симптоми, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Други симптоми

 • ненадејна слабост или вкочанетост на едната страна од телото
 • тешкотии при наоѓање зборови
 • ненадејно заматен вид или губење на видот
 • ненадејна конфузија, вртоглавица или нестабилност
 • ненадејна и силна главоболка
 • тешкотија да се разбере она што другите го кажуваат
 • тешкотии при голтање
 • Кои се причините за мозочен удар?

Исхемичен мозочен удар се јавува кога згрутчувањето на крвта го спречува протокот на крв и кислород во мозокот. Ова обично е предизвикано од фактот дека артериите стануваат потесни со текот на времето.

Додека артериите природно може да се стеснуваат со возраста, други фактори, од кои некои може да се спречат, може да го забрзаат процесот:

 • пушењето
 • дебелината
 • пие премногу алкохол
 • висок крвен притисок
 • висок холестерол
 • имаат дијабетес

Пореткиот хеморагичен мозочен удар е предизвикан од крварење во или околу мозокот, што обично е резултат на висок крвен притисок. Повторно, факторите кои придонесуваат за висок крвен притисок често може да се спречат:

 • прекумерна тежина или дебелина
 • премногу алкохол
 • пушењето
 • недостаток на физичка активност
 • стрес, кој може да предизвика привремено зголемување на крвниот притисок
ИЗВОРНовости
претходниот член,Државата ќе помага во поправање на сликата за високото образование во Македонија
Следната статијаГолемо намалување на нови регистрирани случаи на ковид во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде