Макробиотската исхрана првпат ја разви јапонскиот филозоф по име Џорџ Охсава. Тој веруваше во холистички пристап кон здравјето кој вклучува многу аспекти на животниот стил, од исхрана и вежбање до медитација, па дури и енергијата „јин и јанг“ на одредена храна.

Macrobiotics се фокусира на избор на органски, локално одгледани и сезонски производи. Општо земено, макробиотската исхрана е поделена на следниов начин:

  • Околу 40-60% од вашата храна = цели зрна како кафеав ориз, јачмен, овес, леќата
  • Околу 20-30% од вашата храна = овошје и зеленчук
  • Околу 10% – 25% = грав и производи од грав како што се тофу, мисо и темпе, како и морски зеленчук како алги

Некои луѓе вклучуваат и мали количини кисели краставички и ферментиран зеленчук, јаткасти плодови, семки, а повремено и малку месо или риба.

Макробиотската исхрана исто така има препораки за начин на живот, вклучувајќи:

  • Јадете само кога сте гладни и пијте само кога сте жедни
  • Темелно џвакајте ја храната додека не се разреди пред да ја голтнете
  • Користете само природни материјали како дрво, стакло и порцелан за готвење и чување храна
  • Избегнувајте микробранови печки и електрични рингли
  • Прочистете ја водата пред да готвите или пиете
  • Избегнувајте ароматизирани пијалоци, кофеин или алкохолни пијалоци

Следбениците можат да усвојат макробиотска диета на малку поинакви начини, при што некои многу строго се придржуваат до правилата за подготовка, готвење и јадење, додека други се порелаксирани и ги следат овие правила само умерено.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Денеска времето во Македонија ќе биде дождливо и со интензивни грмежи
Следната статијаВо 2024 Србија ќе произведува електрични автомобили

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде