Според диететичарот Џо Канингам, директор на Клиниката за здравје на дебелото црево, постојат голем број причини зошто патувањето не ги следи нашите вообичаени дигестивни навики. Една од нив е дека веројатно јадеме поинаку и не внесуваме доволно влакна или вода.

Диететичарката Аманда Сауседа се согласува и вели: – Многу намирници што ги јадеме во движење содржат повеќе калории, масти и натриум, а сето тоа може да го забави варењето.

Друга причина може да биде тоа што сме во друга временска зона, па нашето тело станува неконзистентно со нашите вообичаени модели. И третото е затоа што ние сме суштества од навика. Понекогаш нашите црева можат да станат „срамежливи“ во нови средини како што се новите тоалети, рече Канингам. Селва Волгемут, нутриционист и диететичар, вели дека стресот може да влијае и на цревата, што исто така предизвикува дигестивни проблеми. Ако некогаш сте почувствувале потреба да одите во тоалет точно кога треба да се качите во авион, тогаш знаете што мисли таа. Таа забележала дека неможноста да се движи телото (долг лет во авион или возење автомобил) може да предизвика и надуеност.

Иако сега е јасно зошто дигестивните проблеми се вообичаени во движење, има некои работи што можете да ги направите за да ги олесните работите.

Сите експерти истакнуваат дека е важно денот да се започне со многу вода.

Навистина е лесно да заборавите да пиете доволно вода кога сте во движење, што може да влијае на вашиот дигестивен систем, рече Канингам.

Покрај тоа што се пие многу вода пред да патувате, диететичарката Сара Гринфилд препорачува да се пие и имунолошки пијалок за да го зајакне нашиот имунолошки систем.

Таа, исто така, препорачува да се земаат неколку додатоци во исхраната, вклучувајќи мултивитамини, пробиотици и витамин Д. И пробиотиците и витаминот Д се поврзани со намалување на надуеноста и одржување на правилното варење.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Златни совети за сите кои имаат болен ПМС
Следната статијаПродолжуваат санкциите на САД кон Русија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде