ПМС е кратенка за предменструален синдром, кој со себе носи голем број различни симптоми. Повеќето жени се жалат на надуеност, нервоза, отежнато концентрирање, глад и болки во стомакот. Почнува 7 до 10 дена пред менструалниот циклус.

Тоа е предизвикано од ненадеен пад на естрогенот и зголемување на прогестеронот. Исто така, растот на хормоните како допамин и серотонин дополнително ја влошуваат ситуацијата. Во текот на овие денови имате чувство дека цел свет се свртел против вас, ве нервираат ситници, а често може да се случи да се здебелите и некој килограм.

Мора да се истепате и да се обидете да се спротивставите на нездравата храна. Конкретно, треба да избегнувате слатки, алкохол, кофеин и премногу солена храна. Јадете што повеќе овошје, зеленчук, житарки, риба, а кафето можете да го замените со зелен или црн чај кој има доволно количество кофеин во него.

Многу важна работа е физичката активност. Се препорачува шетање во природа, медитација и тренирање најмалку два пати неделно. Во исто време, треба да пиете што повеќе течности и нема да морате да се грижите за симптомите кои ве мачеле претходно.

Жените кои имаат сериозни проблеми не внесуваат доволно витамин Д во организмот. Го зајакнува имунолошкиот систем, го ублажува воспалението, ги зајакнува крвните садови и го поттикнува доброто расположение.

Магнезиумот, цинкот и железото многу влијаат на овој синдром. Цинкот го регулира функционирањето на јајниците, магнезиумот ги ублажува промените на расположението, а железото ќе ви помогне доколку имате вртоглавица и замор.

Друг природен лек е чајот од кантарион. Во народот е познато дека го подобрува расположението и се бори против уморот и депресијата. Поради ова, се препорачува за време на ПМС, за намалување на нервозата и за смирување на вашето тело. Доколку го користите во лето, внимавајте бидејќи ако го консумирате прекумерно може да настанат изгореници, флеки или дамки од сонцето.

Немојте да мислите дека овој период е ваша слабост. Следете ги овие совети и избегнувајте чувство на беспомошност, лошо расположение и слабост за да ги контролирате вашите чувства.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Wizz Air ќе ги обнови сите прекинати летови, а се планираат и нови!
Следната статијаШто доколку имате нервозни црева, а треба да патувате?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде