Многу деца од предучилишна возраст спијат своите часови во текот на ноќта, па затоа немаат потреба да спијат во текот на денот. Во ред е. Има и такви кои сè уште треба да спијат во текот на денот околу еден час.

Ова се случува ако детето не спие доволно ноќе, ако е хиперактивно, ги трие очите, е нервозно.

Активните деца од предучилишна возраст кои се занимаваат со некои спортови можеби ќе треба да спијат во текот на денот, а ако не, тие дефинитивно треба да се одморат.

  • Како можам да му помогнам на моето дете да спие доволно?

Многу е важна рутината, но и удобна просторија во која детето ќе се чувствува добро. Не заборавајте на рутината пред спиење, која може да вклучува одење во тоалет, капење, носење пижами, миење заби, читање книга.

  • Исклучете ги екраните најмалку еден час пред спиење и не држете ги во спалната соба

Просторијата во која спие детето треба да биде тивка и удобна. Оставете го детето да си ги избере ќебињата и играчката со која ќе спие.

Ако детето се плаши од темнината, можете да вклучите затемнета светилка. Спиењето може да биде тешко дури и ако детето секогаш заспива на друго место, а потоа подоцна во неговиот кревет не може.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Спиењето во топла просторија му штети на вашето срце, еве зошто:
Следната статијаНајпознатиот светски готвач Џејми Оливер открива рецепт за совршено варено вино!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде