Вареното вино делува како течен антиоксиданс, па го штити срцето и крвните садови. Освен тоа, ги спречува воспалителните процеси во организмот, а позитивно делува и на високиот крвен притисок.

Оваа магична напивка може да се користи и за ублажување на симптомите на настинка. Корисна е во случај на бавен метаболизам и намалено либидо. Исто така, билките кои се додаваат во него играат значајна улога во лековитите својства на овој пијалок.

Вареното вино е еден од омилените зимски пијалоци бидејќи влијае на расположението и го загрева телото. Слаткиот вкус и божествената арома на варено вино придонесуваат овој пијалок да го пијат и оние кои не се љубители на вино.

Може да се подготви од само три состојки, а може и да се експериментира за да се добие совршен вкус.

Познатиот готвач Џејми Оливер го открива својот рецепт за најдоброто домашно варено вино. Неговата тајна е во внимателно одбраните зачини кои ја засилуваат аромата, како и во начинот на подготовка кој бара трпение и внимателно следење на редоследот на храната.

Рецепт на Џејми Оливер за варено вино

 

Потребни состојки
  • 2 шишиња црвено вино
  • 1 лимон
  • 1 лимета
  • 200 гр шеќер
  • 6 каранфилчиња
  • стапче цимет
  • зрно од ванила
  • 2 ѕвездички анасон
  • целото морско оревче
  • 3 ловорови листови
Подготовка

За почеток, излупете ја кората од лимон и лиметата. Потоа додадете шеќер да се готви.

После тоа, во смесата додадете каранфилче, цимет, ловоров лист и рендано морско оревче. Додадете ја ванилата, па истурете ја количината на вино да го покрие шеќерот.

Кога ќе зоврие, оставете го напитокот да се готви околу 5 минути, додека не стане густ сируп.

Шеќерот и зачините прво треба да се загреат малку, бидејќи ако се загреат по додавањето на виното, алкохолот ќе испари.

Кога ќе се формира сирупот, намалете ја температурата и додадете го анасонот и остатокот од виното. Загрејте го виното на тивок оган и по пет минути истурете во чаши, декорирајте по желба и уживајте во вкусот.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Што да правите кога вашето дете не може да заспие?
Следната статијаОвие податоци никако не треба да ги чувате во вашата e-mail архива

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде