Дури и со умерено пиење, сепак внесувате калории во вашето тело. Значи, ако не сметате на тие бројки, можете да добиете неколку килограми околу половината.

За жените умерената дневна доза е еден пијалок, додека за мажите два пијалоци

Алкохолот и слабеењето не одат заедно, поради што намалувањето на консумацијата или целосно елиминирање на алкохолот може да ви помогне да изгубите тежина.

Но, прашањето е, колку брзо ќе ја забележите разликата откако ќе престанете да пиете?

Слабеењето е сложено, така што прекинот на пиење алкохол не е единствениот чекор што можете да го направите, тоа е само една навика што може да помогне, заедно со други промени како урамнотежена исхрана и редовно вежбање.

Значи, ако престанете да пиете алкохол за да изгубите тежина, еве што ќе се случи.

Не постои одредена временска рамка или бројка што можете да ја очекувате кога ќе исфрлите алкохол.

Колку брзо ќе изгубите тежина и колку килограми ќе изгубите ќе зависи од фактори како што се вашата исхрана, вежбање, возраст и генетика.

  • Колку брзо ќе изгубите тежина откако ќе престанете да пиете?

Колку време е потребно за да изгубите тежина зависи од тоа колку обично пиете.

Според Националниот институт за дијабетес и дигестивни и бубрежни заболувања (NIDDK), други фактори исто така влијаат на губењето на тежината, а тоа се:

  • Генетика
  • Раса или етничка припадност
  • Возраст
  • Пол
  • Исхрана
  • Дневна активност
  • Количината на спиење

Но, ако можете да создадете калориски дефицит од 500 до 1.000 калории секој ден со намалување на алкохолот, балансирана исхрана и вежбање, може да изгубите до еден килограм во првата недела откако ќе престанете да пиете, според Клиниката Мајо.

ИЗВОРZivim - Glorija
претходниот член,Зошто ранобудните луѓе се поуспешни на работа од ноќните птици?
Следната статијаВременска прогноза: Доаѓаат првите снежни наноси!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде