Постојат два типа на луѓе; оние кои се воодушевени од песната на птиците пред зори и оние кои веднаш ќе станат многу нервозни поради тоа.

Ранобудниците спаѓаат во првата категорија, а пред се сакаат да стануваат рано и веднаш да се фрлаат на разни активности, но кога ќе се стемни тие први ја губат силата и одат на одмор.

Ноќните птици подоцна стануваат, но и подолго остануваат будни и веруваат дека се најпродуктивни во доцните часови од денот.

Др. Мишел Ворли, директорка на клиничкиот оддел за Aeroflow Sleep, објаснува дека терминот ноќна птица е инспириран од вистинско животно, був и се однесува на луѓе кои имаат повеќе енергија во текот на вечерта и сакаат да се будат подоцна, исто како бувовите.

Децата на зората или утрински птици е име кое датира од 17 век и всушност предупредува дека утринските птици ќе уживаат во првите зраци на сонцето.

Општо правило е дека ранобудниот тип на луѓе многу подобро ги толерираат луѓето околу себе и полесно се прилагодуваат на дневниот распоред, поради што подобро функционираат на работа.

Студијата спроведена пред 10 години укажува дека овој тип на луѓе имаат и повисоко ниво на позитивни емоции.

Што е добро да се има предвид бидејќи позитивните емоции секако ни помагаат подобро да се прилагодиме на околината и на сето она што се очекува од нас во текот на денот.

Лошото може да биде што лесно се запоставуваат приватните односи бидејќи по враќањето од работа брзо се појавува замор и не останува многу време за дружење и семеен живот.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Македонскиот град „Велес“ го носи името според овој митски бог!
Следната статијаШто да очекувате ако нагло престанете да пиете алкохолни пијалоци?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде