Сезоната на лубеница и диња е во полн ек.

Губењето на течности во топлите денови е лесно да се надомести благодарение на лубеницата и дињата.

Овие сочни и освежителни плодови овозможуваат вистинско освежување во летните денови.

Точно е дека и двете припаѓаат на зеленчук, но поради начинот на консумирање, тие се сметаат за овошје.

Содржат висок процент на вода (околу 90%) и мала количина шеќер, па затоа се идеална замена за слатки и одлични диуретици, и затоа се од голема помош во слабеењето.

Благодарение на хидратацијата на телото, тие се важни за здравјето на кожата и косата.

Лубеница

Лубеницата потекнува од тропските региони на Африка и припаѓа на семејството тиква.

Постојат неколку видови на лубеница: со семе, без семе, мини лубеници, жолта и портокалова.

Црвената боја на лубеницата доаѓа од ликопен, моќен антиоксиданс. Ликопенот е посилен антиоксиданс од бета каротенот.

Ликопен го намалува ризикот од срцеви заболувања, помага во спречување на дегенерација на макулата, спречува рак на простата…

Лубеницата содржи повеќе ликопен од доматите.

Лубеницата содржи и витамини Ц, Б1, Б6, калиум, магнезиум…

Исто така, содржи аминокиселина цитрулин, која се претвора во аргинин во организмот.

Аргининот е вазодилататор и ги шири крвните садови, со што се намалува крвниот притисок.

Цитрулин помага да се релаксираат мазните мускули и да се намали болката во мускулите после напорни тренинзи.

Сепак, количината на цитрулин во лубеницата не е доволна за овие ефекти, затоа додатоците на цитрулин се користат за овие цели, особено од спортистите.

Лубеницата е малку калорична, но е многу богата со хранливи материи затоа што содржи високо ниво на витамини, минерали и антиоксиданти.

Диња

Дињите исто така припаѓаат на семејството на тиква и произведени се неколку различни сорти дињи (ананас, класичен, десерт).

Содржи витамини и минерали: Ц, фолна киселина, бета каротен, калиум и магнезиум … Високата содржина на калиум има позитивно влијание врз намалувањето на крвниот притисок. Дињата содржи многу повеќе калиум од лубеницата.

Големата содржина на влакна во дињата помага при варење, го олеснува варењето и ги регулира запекот и излачувањето на штетните метаболички производи.

Се верува дека благодарение на ензимот супероксид дисмутаза содржан во дињата, неговата потрошувачка го намалува стресот, ја подобрува концентрацијата и квалитетот на спиењето.

Дињите се лесно сварлива храна, па затоа се препорачуваат и за луѓе со чувствителен стомак. Според некои истражувања, жените кои консумираат дињи дневно имаат помал ризик од развој на метаболички синдром.

Без разлика дали ќе изберете лубеница или диња нема да погрешите.

Одлични се за правење сладолед и овошни салати, смути, освежувачки супи, комбинирање со сирење…

Имате безброј опции, само изберете свеж бидејќи нивната сладост зависи од тоа.

ИЗВОРГаленфарм
претходниот член,Психолошки профил на митоман или човек кој патолошки лаже!
Следната статијаТест: Дали и колку сте здрави и колку придонесувате за здравјето!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде