Најпознатиот газиран пијалок не е само омилено освежување за време на жешките летни денови, или после обилен оброк.

Овој пијалок може да се користи на различни начини, па затоа е многу корисно да го имате во фрижидер.

Гума за џвакање во косата

Звучи неверојатно, но всушност е ефикасно – најдобриот начин да ја отстраните гумата за џвакање од косата е да натопите залепено влакно во малку газиран пијалок и оставете го да стои неколку минути.

Потоа отстранете ја гума за џвакање со лесни движења. Ова е далеку подобро решение од ножиците!

Изгорена маст

Ако ви се случи да имате изгорена храна за време на готвењето, или имате премногу валкани тави што не сте ги измиле на време, не очајувајте – најпопуларниот газиран пијалок во овој случај е ефикасен како индустриско средство против маснотии.

Исто така е во прилог на фактот дека газираните пијалоци се многу поздрави во споредба со средствата за индустриско чистење.

Истурете доволно од овој газиран пијалок во валкани шерпи и тави пред да го измиете, и оставете го да го стори своето – пијалокот ќе ги короди сите кори и тврдоглава маснотија, а после тоа ќе ги отстраните остатоците само со сунѓер, без тешко чистење и стружење со жица.

Тоалет

Газирани пијалоци исто така се покажаа ефикасни во чистењето на тоалетот.

Потребно ви е само една лименка од овој пијалок, кој ќе го прелиете со тоалетот, и оставете да стои околу еден час.

После тоа, само пуштете вода и дамките ќе исчезнат, а тоалетот повторно ќе биде бел.

Покрај шеќерот, една од главните состојки на овој газиран пијалок е сода бикарбона, алкална супстанца која игра голема улога во чистењето на просторот во кој живееме.

‘Рѓа
Сите мајстори се колнат во овој трик – натопете ‘рѓосани нокти или некоја друга алатка во најпознатиот газиран пијалок и оставете го што е можно подолго, за резултатите да бидат подобри.

Токму затоа што е многу газиран и содржи сода бикарбона, ‘рѓата ќе исчезне.

Исто така, има ефективно влијание врз дамките од ‘рѓа.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Познати личности од историјата кои ги изневерувале сопругите!
Следната статијаАко работите на комјутер, правете ги следниве вежби за очите:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде