Иако темните бои на бањите сега се во мода кога станува збор за ентериерот, експертите веруваат дека тоалетна шоља во црна, кафеава или некоја друга темна нијанса не е најдобрата идеја.

Повеќето тоалети се чисто бели. Меѓутоа, кога ќе ја слушнете причината зошто оваа боја е толку распространета, ќе заклучите дека тоа е всушност единственото логично решение, пренесува „Bright Side“.

  • Материјалот од кој е направена

Порцеланот од кој се прават тоалетните шољи е добар и тврд материјал, а по печењето неговата површина станува стаклена, водоотпорна и отпорна на дамки. Исто така, порцеланот побелува кога се пече на високи температури.

На овој начин тоалетите полесно се чистат и покрај тоа што се бели. Иако тоалетната школка може да се направи во различни бои, правењето едноставни бели чаши е полесна и поевтина опција.

  • Белата боја е поврзана со чистотата

Според теоријата на боите, нијансите можат да влијаат на емоциите на различни начини, а кога станува збор за белото, тоа обично се поврзува со сигурност и чистота.

Од таа причина, бањите и болничките одделенија обично се обоени во бело.

Во исто време, темните бои, како црната и кафената, често се поврзуваат со негативни емоции, додека светлите бои, иако предизвикуваат позитивни чувства, не даваат чувство на свежина.

  • Белата е најпопуларна боја за тоалети

Позитивната перцепција на белата боја го прави идеален за бањи. Според студијата спроведена на Институтот за технологија во Турција, на почетокот на 20 век се појавиле убави и украсени тоалети.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Пет совети како правилно да конзумирате вода
Следната статијаДоминантна оптичка илузија во творештвото на Виктор Вазарели

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде