Водата го помага варењето и може да го олесни и спречи запек, да ги исфрли токсините, да го запре формирањето на камења во бубрезите и да ја хидрира кожата. Но, треба да внимавате кога и каква вода да пиете, пишува Живим.

  • УПОТРЕБА НА БПА ШИШИЊА

БПА е кратенка за бисфенол А, хемиско соединение што се користи за производство на голем број производи, вклучително и шишиња со вода. БПА може да навлезе во вода и, во случај на прекумерна експозиција, да предизвика низа проблеми, од вродени дефекти до нарушувања на крвниот притисок, хормонална нерамнотежа, дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.

Ако пиете флаширана вода, одлучете се за оние во шишиња без БПА или во стаклени.

  • ВЕРУВАЊЕ ВО МИТОТ ЗА ЛАДНА ВОДА

Ладната вода не ги стеснува крвните садови и не го отежнува варењето на храната.

Тоа е лесен начин да се разладите и хидрирате кога сте жешки. И ако ви е ладно, пиењето топла вода ќе помогне да се разреди слузта, но тоа е се.

  • ДОДАВАЊЕ ПАРЧЕ ОВОШЈЕ

Ако не сте внимателни, можете да внесете бактерии како салмонела и ешерихија коли во вода со парчиња овошје и билки, што може да предизвика болест.

Обидете се, се што ќе ставите во шишето со вода добро да го измиете под млаз вода.

  • СЕКОГАШ СО КАФЕ И АЛКОХОЛ

Алкохолните и кофеинските пијалоци се диуретици, што значи дека поттикнуваат почесто мокрење.

Но обилно мокрење може да доведе до дехидрација. За да го избегнете ова, задолжително пијте чаша вода за секоја шолја кафе или алкохол.

  • ЦЕЛА ЧАША ВОДА СО ЛЕКОТ

Често грешиме да пиеме само неколку голтки вода со апчињата што ги пиеме. Треба да испиете цела чаша. Покрај тоа што е можност да се хидрира, телото подобро ќе апсорбира витамини растворливи во вода, а пиењето полна чаша вода ќе спречи лекот да заглави во хранопроводот и да го иритира.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Појадувате банани, вашиот организам се радува!
Следната статијаСте се прашале ли некогаш, зошто повеќето wc шољи се во бела боја?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде