Соочени со пандемија на коронавирус, многу луѓе земаат дополнителни витамини, минерали и разни додатоци без да се консултираат со лекар.

Ова не е најдобро решение, бидејќи можеби само трошите пари, а во некои случаи, наместо да помогнете, може да му наштети на вашето здравје.

Сепак, според одредени симптоми, можете да идентификувате кој витамин или минерал ви недостасува и да побарате помош од стручни лица.

Симптоми на недостаток на витамин:

Замор

Недостаток: Железо

Други симптоми: Лоша концентрација, слаб апетит, слаба кожа, темни кругови под очите

Добри извори: Црвено месо, јајца, зелен зеленчук, витамин Ц помага во апсорпцијата, па затоа е добра идеја да пиете сок од лимон или портокал заедно со оброк.

Чувствителна кожа
Недостаток: цинк

Други симптоми: Бавно заздравување на раните, бели дамки на ноктите

Добри извори: Ореви, семиња, цели зрна, сардини и црвено месо.

Проблеми со варењето на храната

Недостаток: витамин Б3

Други симптоми: мускулна слабост, губење на апетит и разни проблеми со кожата.

Добри извори: Посно месо, риба и ореви.

Грчеви во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б6

Други симптоми: Воспаление на кожата, раздразливост, несоница и ПМС.

Добри извори: Кафеав ориз, банани и пченка.

Губење на косата

Недостаток: витамин Б9

Други симптоми: лупење на кожата, губење на апетит, бледило и замор.

Добри извори: Бубрези, црн дроб, мешунки, јајца, риби, целер.

Пецкање во рацете и нозете

Недостаток: витамин Б12

Други симптоми: Слабеење и болки во грбот

Добри извори: млечни производи, јајца и риба.

Болки во грбот и нозете

Недостаток: витамин Д.

Други симптоми: Болки во колкот, отежнато движење, слабост и зголемено потење.

Добри извори: Сончање и престој на отворено.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Врската помеѓу детето и родителот се гради во рана возраст!
Следната статијаТри филозофски книги кои ќе ви помогнат да ја разберете смислата на животот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде