Во секојдневната рутина користиме различни намирници, а за многумина не сме ни свесни дека тие го уништуваат општото здравје на нашиот организам и целосно го загрозуваат нашиот имунитет.

Оваа храна нè прави помалку отпорни на разни болести, вклучувајќи го и вирусот корона.

 Трите намирници се особено нагласени во секој сериозен разговор со нутриционистите, па затоа мора да ги избегнуваме во широк лак.

Три „опасни“ намирници 

Алкохолни пијалоци

Додадете ослабен имунолошки систем на долгиот список на причини за намален внес на алкохол, бидејќи прекумерната потрошувачка на алкохол може да доведе до намалување на способноста на организмот да се бори против болести.

Покрај тоа, алкохолот може да придонесе да бидат подложни на пневмонија, побавно зараснување на раните и бавно закрепнување од болест.

Газирани пијалаци

Газираните пијалоци засладени со шеќер не носат ништо добро освен празни калории од шеќер.

Покрај тоа што придонесува за дебелина и сродни хронични болести, кои се поврзани со намален имунолошки систем, прекумерната потрошувачка на шеќер може исто така да го зголеми воспалението и да ја загрози можноста за борба против болести.

Замрзната храна

Ова првенствено се однесува на готови замрзнати оброци, бидејќи за разлика од брзо замрзнатиот зеленчук, тие не содржат скоро никакви хранливи материи, туку само празни калории.

Иако во бурното модерно секојдневие сите почесто посегнуваме по вакви побрзи решенија, секогаш е поздраво да се свари јајце отколку да се подготви готов оброк во микробранова печка.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Рецепт за анти-мамурлак супа, која ќе ви даде енергија веднаш!
Следната статијаКолку време во просек го преболуваме раскинувањето и разводот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде