Ако сте имале „бурна“ ноќ и сте претерале со алкохолот, сигурно знаете дека последиците најчесто се чувствуваат во текот на утрешниот ден.

Ви прдлагаме анти-мамурлак супа која веднаш ќе ви даде енергија и ќе го отстрани мамурлокот, како би можеле да продолжите нормално да работите.

Потребни состојки:

  • кесичка со бистра супа
  • 3-4 парчиња лук
  • 1 лимон
  • бибер
  • Маслиново масло

Начин на подготовка:

Во зовриена вода истурете ја содржината од кестичката. Оставете ја супата да се свари 7-10 минути на тивок оган.

Лукот исецкајте го на ситни делчиња и додадете го во супата 1 минута пред да ја тргнете од оган.

По лукот, додадете бибер и малку маслиново масло.

Тргнете ја супата од оган и оставете ја да се излади, така што нејзината температура ќе спадне под 40 степени.

Лимонот исцедете го, а сокот додадете го во изладената супа.

Сугестија: Потрудете се да внесете што е можно поголема количина од течноста!

 

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Абнормално или патолошко однесување, која е разликата?!
Следната статијаСписок на намирници кои го „убиваат“ нашиот имун систем

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде