Да се ​​надмине раскинувањето е болна точка во партнерството, без разлика дали сме поминале неколку месеци со некого или е развод.

Затоа, кога ќе поминеме низ таа фаза, сакаме барем утешен одговор на прашањето колку долго ќе трае таквата состојба.

Постојат различни теории на оваа тема, така што треба да се земе двојно подолго од оној што го поминал во врска, а има и такви кои сметаат дека следната можност носи утеха дури и побрзо отколку што очекуваме.

Ако сте ја гледале серијата „Сексот и градот“, се сеќавате на Шарлот која успеа да го надмине раскинувањето по половина од времето поминато со своето поранешно момче.

Познато е дека сите сме различни, што е сосема во ред, но науката успеа да навлезе во суштината на проблемот и има објаснување.

Иако нема дефинитивен одговор на оваа дилема, неодамнешните истражувања покажаа дека повеќето од нас поминуваат во просек 18 месеци од животот во помирување со раскинувањата.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Список на намирници кои го „убиваат“ нашиот имун систем
Следната статијаОтпорноста на антибиотици е се поголем глобален проблем

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде