Паметните телефони се повеќе се дел од нашите животи: сега далеку од функционалноста на старите мобилни телефони кои се користеа само за повикување и испраќање пораки, овие уреди ни овозможуваат да слушаме музика, да се ориентираме користејќи мапи, да фотографираме што потоа ги споделуваме на социјалните мрежи, или купуваме во нашите омилени продавници.

Објаснувањето веројатно лежи во еден вид „систем за наградување“ кој е присутен на онлајн платформите, кој вклучува лајкови и известувања, пренесува The Sun.

  • Чувство на задоволство

Кога ќе видите лајк или ново известување, вашиот мозок реагира на ист начин како и зависникот од дрога, велат истражувачите од Универзитетот во Калифорнија.

Поточно, во тој момент во мозокот се лачи допамин, истата супстанца која телото ја произведува кога јадеме слатки или имаме интимни врски.

Со текот на времето го тренира вашиот мозок да сака се почесто да ги проверува социјалните мрежи – тврдат научниците.

Слично чувство можат да предизвикаат кратките фото/видео снимки (Story), кои постојат во различни форми на бројни социјални мрежи, како што се Instagram, TikTok, Facebook или Snapchat.

  • Инстант задоволство

Експертите укажуваат на феноменот на „инстант задоволување“ што се јавува кога веднаш добиваме лајкови или коментари (поддршка) за објава.

Ваквите ситуации привремено ја зголемуваат самодовербата/самодовербата кај луѓето со удар на допамин.

Овој тип на однесување, сепак, може да се претвори во „механизам“ за потиснување на негативните чувства (или бегство од реалноста).

  • Што можеш да направиш?

Ако мислите дека претерувате со социјалните мрежи, можете да пробате „дигитална детоксикација“, велат експертите.

Постепено намалувајте го времето што го поминувате на Интернет, фокусирајте се на одредена апликација, а потоа исклучете ги известувањата.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Неколку начини како да ги намалите сметките за струја
Следната статијаСпиењето во пижами или ноќници е задолжително за летното време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде