Некогаш може да вложите многу пари во изгледот, а да изгледате „премногу“ (too much), односно да изгледате преукрасено и кич.

Многу жени грешат во дозирање на make-up, избор на материјал на облека, должина, разголеност, боја, накит, фризура и сл.

Неколку постулати кои треба да ги примените и да избегнете кич изглед:

  • Не ги шминкајте и очите и усните 

Ако нанесете позабележителна шминка на очите, избегнувајте шминка на вашите усни и обратно.

Не нагласувајте се од вашето лице, само она што сметате дека ви дава најдобар изглед.

  • Боја на коса која се среќава во природна состојба 

Запрашајте се дали бојата на вашата коса може да ја сретнете баш таква во природна состојба.

Ако одговорот е НЕ, вие сте на сигурен пат до кич изглед.

Формата на косата е исто така многу важна, за косата да изгледа убаво – доволно е да е чиста и малку обликувана.

Се што бара премногу детали, држачи, лак за коса, гел и сл, веќе дава впечаток на кич изглед.

  • Само едно парче накит 

Немојте да претерувате со накит, ако носите обетки нема потреба да носите ланче и обратно.

Ако носите прстен, не носете нараквица и обратно. Едноставно е, изберете само едно парче накит што ќе го скрие голото место и ќе направи пресек.

Ако носите отворено деколте, изберете ланче, ако носите куси ракави изберете нараквица.

 

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Кои специфики ги имаат креативните луѓе и по што се разликуваат?
Следната статијаНиту еден пациент кој е вакциниран со две дози не починал од ковид

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде