Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата.

Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози, 96 биле позитивни на ковид-19.

Од нив, 56 се заразиле во период помал од 21 ден од примената втора доза вакцина.

Само 13 од заразените со ковид-19 биле хоспитализирани.

Двајца од нив во моментов се на лекување и се стабилни иако еден од нив е со тешко хронично заболување.

Нема ниту еден починат пациент со Ковид, а кој има примено две дози вакцина.

Министерството за здравство оцени дека ваквиот процент укажува колку е важно граѓаните да се вакцинираат.

 

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Совет за жените: Како да избегнете кич изглед и да изгледате дамски!
Следната статијаПотрошувачки права: Што кога купениот производ не е исправен?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде