Честопати ги слушаме нашите родители или баби и дедовци како велат „порано беше подобро / различно“ со одредена количина на носталгија во нивниот глас.

И навистина, времињата биле малку поинакви, се применувало правило за осум часа работа, осум часа одмор и осум часа сон.

Денес, сепак, работите се променија, ни се чини дека сите постојано трчаме за нешто, но сепак доцниме.

Притисок на работа и работно време кои веќе не се толку фиксирани, бркање по деца после работа, одење дома и подготвување вечера и ручек за следниот ден, плаќање сметки, планирање одмори, сето тоа се обврски кои не придружуваат од ден на ден.

Но, тогаш дојде пандемијата, а со тоа и целосниот пресврт во животот што стресот го направи нашето секојдневие.

Постојано ни се чини дека времето лета, а ние оставаме некои поважни работи за подоцна затоа што се водиме од класичната филозофија на „ќе биде утре“.

Токму поради оваа причина треба да се работи на намалување на стресот за да не добие хронична форма. Стресот е најголемиот непријател на денешницата, а неговите последици се манифестираат во форма на постојани главоболки и мигрена, несоница и проблеми со срцето и крвниот притисок и многу други физички и ментални проблеми.

Затоа, ви донесовме докажани совети кои можат да ви помогнат да го намалите стресот и да ги олесните вашите предизвикувачки денови.

Фокус на сегашноста

Една од техниките со која можете да го постигнете ова е вниманието, природната способност на секое човечко суштество да биде свесно за сè што се случува во сегашниот момент и да може да го прифати со сочувство, односно на мирен и релаксиран начин.

Медитација

Здравиот живот носи чувство на задоволство, а малите нешта се доволни да ви го разубават денот. Медитација, резонирање на проблеми и изнаоѓање решенија, без паника и хистерија се главните карактеристики на внимателност, а исто така ви помага да ја третирате околината на начинот на кој се однесувате себеси.

Затоа, нека разбирањето, поддршката и прифаќањето станат ваши главни насоки низ животот.

Квалитетен сон

Исто така, еден од главните борци против стресот е добриот сон. Иако на почетокот звучи многу едноставно, со хроничен стрес, квалитетен сон честопати е проблематичен.

Затоа, пред спиење, проветрете ја просторијата, отстранете ги сите техники што емитуваат сина светлина и не консумирајте алкохол, тутун или зачинета храна неколку часа пред спиење.

Однесувајте се кон бања со меурчиња и добра музика во позадина за да се опуштите целосно и потоа да се упатите во кревет.

Добри односи со вашите блиски

Добрите односи и искрените врски со луѓето околу вас се најважните фактори за постигнување среќа и намалување на стресот.

Нашите најблиски се секогаш тука за нас кога животните ситуации се одлични, но и кога одат во погрешна насока.

Разговарајте со членовите на вашето семејство и пријателите, одвојте време за луѓето што ви значат, прославете важни состаноци со нив, контактирајте пријатели со кои сте почнале да губите контакт.

Физичко здравје и кондиција

Одржувањето на физичкото здравје со здрава исхрана и физичка активност и ментално со позитивен начин на размислување, се сигурна опција за успешна борба против стресот.

Без грижа, за да се грижите за вашето тело, не мора да одите на предизвикувачки напорни тренинзи или да трчате маратони.

Доволно е малку физичка активност, а ние ви предлагаме редовни утрински или вечерни прошетки, а убавото време и слободните викенди да ги користите за пешачење.

Смејте се почесто

И секако смејте се почесто, смеењето го стимулира лачењето на хормонот на среќа поради што стресот ќе исчезне.

ИЗВОРГлорија
претходниот член,Главоболка и осетливост на светлост укажуваат на овој проблем:
Следната статијаПет сигнали дека вашиот партнер манипулира со вас

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде