Подготовките за летната сезона и одморот започнаа, а многу дами, кои сакаат да ја имаат најсовршената боја, прибегнуваат кон бројни трикови.

Од пиење разни додатоци, до размачкување сè на кожата за да станете што е можно потемни и потемнети.

Искуството и образованието ни кажуваат дека убавината не треба да биде на штета на здравјето и затоа е важно кога сакаме црна, сјајна кожа, сепак да се фокусираме на зачувување на нејзиното здравје.

Совети за сончање

Вода

Пред да одите на одмор или воопшто да се сончате, важно е вашето тело да биде хидрирано однатре и надвор.

Како прво, важно е да пиете што е можно повеќе вода, така што бојата „здрава“ да се лепи на кожата и да трае подолго.

Многу убавици го кријат овој трик, а на нивните слики можете да видите разни лимонади, овошни сокови и многу вода што ги опкружува.

Креми со заштитен фактор

Заштитниот фактор е број еден за здрава кожа во текот на летото.

Многу луѓе мислат дека нема да станат темни со тоа, што е грешка, но со соодветна грижа ќе ја одржи кожата здрава.

Многу е важно правилно да го нанесете, а кога веќе ќе ја добиете бојата, постепено намалете го факторот и конечно преминете на крема за сончање, во која има заштитен фактор.

Крема за сончање ви обезбедува дополнителна хидратација и спречува сушење на кожата поради штетните сончеви зраци.

Пилинг

Препорачливо е да го направите ова пред да започнете да се сончате, а особено е важно кога веќе ќе ја добиете бојата, да го правите третманот со пилинг еднаш неделно за да обезбедите сјај на кожата и да спречите првут.

Пилингот е особено важен со цел да се отстрани сувиот површински слој на кожата, предизвикан од „печење“ на сонце.

Исхрана

Диетата богата со бета каротен придонесува во голема мера да се добие убава боја што е можно побрзо, но и тој квалитет да биде квалитетен и да трае што е можно подолго.

Многу е важно да знаете дека сончевите зраци се многу штетни и дека се препорачува да бидете во сенка на сонце, од 12 до 15 часот, со цел да избегнете изгореници.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Метео аларм: Температури и над 40 степени до крајот на неделава
Следната статијаКолку (ти) чини патриотизмот?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде