Денеска е Први мај, време кога семејствата низ Македонија се собираат и уживаат на отворено со неизбежните скари и спортски активности.

Бидејќи храната се подготвува надвор, на горештини, експертите предупредуваат на знаци кои покажуваат дека месото не е за употреба.

Неодамна, нутриционистот објасни и колку од овој вид специјалитет се смета за претеран, односно колку месо подготвено на овој начин е дозволено да се јаде.

И сега готвачите открија уште еден трик.

Често се случува месото да загори кај највештите мајстори за скара.

Понекогаш огнот едноставно го пали месото, дури и кога нема ветер, па месото брзо гори и станува црно, а еве што треба да направите за да ја избегнете оваа ситуација.

Решението е многу едноставно

За да не се запали јагленот и да се изгорат ражничи и ќебапи, тие треба да бидат наредени” густо “, односно да бидат заковани заедно. Ако оставите големи празнини помеѓу нив, тогаш премногу кислород ќе стигне до јагленот. Што ќе предизвика пожар. На овој начин, месото нема да биде добро печено и варено, туку ќе гори само на површината, објасни шефот на ресторанот„ Гудман “.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде