Освен ако не ги следите сите епидемиолошки мерки, единствениот начин да се спречи инфекцијата со коронавирус е преку вакцинација.

И покрај помалиот интензитет на вакцинација, голем број жители веќе ги добиле своите дози, а нив ќе ги има сè повеќе.

Со оглед на споменувањето на згрутчување на крвта што се појавува како несакан ефект, пушачите честопати се прашуваат дали им е дозволено да запалат цигара откако ќе бидат вакцинирани.

„Индија тајмс“ објаснува дека причината што не треба да пушите нема никаква врска со несаканите ефекти, туку со ефективноста на вакцината.

Според Светската здравствена организација, луѓето кои пушат имаат поголем ризик од заразување со коронавирусна инфекција, па затоа им е важно што побрзо да се вакцинираат.

И не само тоа, пушењето исто така го намалува капацитетот на белите дробови и го зголемува ризикот од развој на неколку други респираторни заболувања.

Многу извештаи додаваат дека пушачите се изложени на поголем ризик од посериозни компликации кога се инфицирани со Ковид-19.

Неодамна, индискиот нутриционист др. Вишаха објави објава на Инстаграм, во која се сугерира дека луѓето не треба да пушат откако ќе примат вакцина против коронавирус, бидејќи тоа го намалува одговорот на антителата на неколку вакцини.

Пушачите можат да користат дури и лепенка за никотин или гуми за џвакање ако е потребно, но не им е дозволено да пушат.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Профил на зависник од Интернет: Малку образован, депресивен и дебел
Следната статијаСовети од искусни скараџии: Како да не ви загори скарата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде