Споменик на анонимниот креатор на крипто-валута биткоин Сатоши Накамото беше откриен во паркот Графисофт на банката Дунав, каде што се наоѓа деловниот центар на унгарската престолнина, објави порталот Bug.hr.

На овој начин, иницијаторите на акцијата сакаа да му се заблагодарат за финансискиот суверенитет што тој, како што нагласуваат, им го обезбеди на луѓето.

Тоа е биста во која се слави „непознатиот херој“ кој ја објави првата бела хартија, односно техничката документација за биткоин, во 2009 година под псевдонимот Сатоши Накамото.

Затоа, во крипто заедницата, Сатоши се смета за двигател на целиот екосистем базиран на блокчејн.

Тоа беше доволно за Унгарците да бидат првите во светот што ќе му подигнат споменик.

Иницијатор на проектот е Андрас Грфи (őерфи), исто така уредник на интернет-порталот со вести од светската крипто-академија.

 

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Раѓање на Пресвета Богородица: Eве кои народни обичаи се врзуваат за овој празник
Следната статијаСонце ќе има се помалку: Совети како да се преживее есента?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде