Сомнилогија, односно зборување во сон, е токму тоа – несвесно зборување додека спиеме.

Епизодите на сомнилогијата се движат од мрморење, кажување неповрзани зборови до целосни монолози.

Некои луѓе исто така може да имаат разговор со луѓето околу нив кои се будни.

Зборувањето во сон може да се случи во која било фаза, но најизразено е за време на РЕМ фазата, кога сонуваме.

Сомнилогијата е краткорочна и не е производ на рационалното.

Сомнилогијата може да биде поврзана со други болести, особено нарушувања на спиењето и кошмари

Што предизвикува разговор во сон?

Националната фондација за спиење наведува дека сомнилогијата е предизвикана од повеќе фактори.

Покрај стресот, депресијата и недостатокот на сон, зборувањето додека спиете е под влијание на консумирање алкохол или мамурлак, како и неколку други фактори.

Исто така, сомнилогијата може да биде поврзана со други болести, особено со нарушувања на спиењето и кошмари.

Во ретки случаи кај возрасни, зборувањето во сон е поврзано со ментална болест или ноќни напади.

Иако зборувањето во сон не е опасно за вашето здравје, тоа може да биде иритирачко за лицето кое спие со вас.

Значи, ако го направите ова, обидете се да спиете доволно, држете се до распоредот за спиење и избегнувајте алкохол и тешка храна пред спиење.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Вода од пластично шише или вода од чешма, минерална или обична?
Следната статијаПоттикнување на енергијата на природен начин по непреспиена ноќ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде