Во дел од Пакистан, одлучија да применат нови мерки кога станува збор за забрзано вакцинирање.

Претходно, во пакистанската провинција се одржа состанок на здравствените власти со најголемо население во Пенџаб, со кој претседаваше министерот за здравство Јасмин Рашид, на кој беше заклучено дека вакцинацијата мора да се забрза.

Според „Јутарњи лист“, првичниот план на државата беше да се вакцинираат мнозинството од 67 милиони жители на Пенџаб до крајот на годината.

Но, планот не успеа и владата успеа да вакцинира само 52.000 луѓе на ден.

Причината за ова може да биде слабата информација на Пакистанците за важноста на вакцинацијата или загриженоста за можните несакани ефекти на вакцините.

Сега, владата отиде чекор понатаму и се закани дека ќе им ги одземе мобилните телефони на сите оние кои не се вакцинираат, односно дека ќе ги исклучат услугите за мобилна телефонија.

Повеќето Пакистанци имаат пристап до Интернет првенствено преку мобилен бидејќи не поседуваат лаптопи или компјутери, што значи дека многумина ќе завршат во еден вид изолација на информациите.

Пакистанските телекомуникациски компании чекаат наредба од пакистанската регулаторна агенција за прекинување на врската со голем број СИМ-картички, но тие најавуваат дека нема да преземат ништо додека не се донесе закон на национална основа што ќе ги исклучи мобилните услуги за оние кои не сакаат да се вакцинираат.

ИЗВОРАло
претходниот член,Главни знаци дека на вашиот организам му недостигаат витамини
Следната статијаРецепт: Кафе со кокосово масло кое ги топи калориите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде