Соодветната исхрана, која се состои од сите намирници кои можат да обезбедат силен имунитет на организмот и доволно енергија секој ден, е неопходна за здравјето и правилното функционирање на организмот.

Меѓу најважните состојки кои влијаат на функционирањето на организмот секако се витамини, а нивниот недостаток може да предизвика разни проблеми и здравствени проблеми кои можат да се манифестираат на повеќе начини.

Блед тен 

На лицето може да забележите разни дефекти во телото, вклучително и недостаток на витамини, затоа што тогаш тенот станува поблед од вообичаеното.

Меѓутоа, кога тенот ќе згасне, тоа значи дека на телото му недостасува витамин Б12, кој најмногу го има во месото (пилешко и мисирка) и рибата.

Оштетена коса

За убава коса, не само што е потребна надворешна нега со разни препарати, туку потребно е и здраво јадење.

Косата е таа што може да покаже кога ви недостасуваат витамини во телото, бидејќи кога тоа ќе се случи, станува сува и оштетена.

Оштетената коса е показател за недостаток на биотин, односно витамин Б7, кој обично се јавува поради продолжена употреба на антибиотици.

Оток на одредени делови од телото

Наједноставното објаснување за отечените очни капаци, а често и нозете, е недостаток на јод во телото.

Покрај отокот, недостаток на јод се манифестира и преку гоење, слаби нокти и сува кожа.

За да се воспостави посакуваната количина на јод во организмот, потребно е да се внесе малку повеќе сол, што е најголем извор на јод, но и морска храна и морска риба.

Бледи усни и непца

Бледи усни и правилни индикации се дека немате доволно железо во вашето тело, што исто така може да се манифестира преку чудна желба да јадете мраз и земја.

Недостаток на железо е почеста кај жените, но може лесно да се надомести – потребно е само да се зајакне диетата со храна како грав, риба, црвено месо, спанаќ.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како да препознаете дали сака да ве има, или навистина ве сака
Следната статијаШокантна мерка: Кој не се вакцинирал ќе остане без мобилен телефон

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде