Случајот на американски лекар кој припаѓал на сомнителна секта го шокираше светот. Лечел жени кои имале проблеми да останат бремени, а тајно им вбризгувал своја наместо сперма на нивните сопрузи или донатори!

Докторот Доналд Клајн од Индијанаполис важел за експерт во областа на асистирана репродукција, а во неговата канцеларија доаѓале стотици жени од различни градови. Некои од нив биле зачудени и велеле дека лекарот секогаш бил „ладен и воздржан“, а дека насекаде во ординацијата има крстови и цитати од Светото писмо.

Една по една успеале да останат бремени и да родат здрави деца. Меѓу нив бил и домашниот пријател на д-р Клајн кој имал близнаци.

Во долгата кариера, стотици жени биле лекувани и мислеле дека добиваат сперма од нивните сопрузи или анонимни донатори. Но, вистината е страшна – лекарот сите ги оплодил со своите аперматозоиди. Ги оставал во канцеларија и одел во друга соба, каде што мастурбирал, а потоа земал примерок од себе.

Случајот бил откриен кога еден од нив, Џејкоб Балард, направила ДНК тест користејќи онлајн база на податоци што ви овозможува да ги споредите вашите примероци со биолошките профили на другите луѓе во базата на податоци. Тогаш пишувало дека има седум браќа и сестри. Топката почнала да се одмотува, а таа дошла во контакт со некои од нив и утврдиле дека сите личат како јајце на јајце.

Тие се главно русокоси и имаа препознатливи сини очи, иако нивните родители имаат кафена коса или темни очи.

Со текот на времето, секој пат кога Џејкоб отворала страница со база на податоци, друг брат или сестра испливувале на површина … Таа спровела сопствена истрага и стигнала до лекарот кој ги лекувал мајките на сите нив поради проблеми со зачнувањето. Посебно страшен факт е што, бидејќи со децении се занимава со бизнис, ја лекувал и ќерката на еден од неговите пациенти. Тоа практично значи дека и направил дете на сопствената ќерка.

Соочен со информацијата, докторот кој важи за дел од сектата „Треперници“, чиј постулат е откажување од контрацепција и правење што повеќе деца, најпрвин негирал дека користел сопствена сперма. Подоцна признал, но никогаш не завршил зад решетки – бидејќи тогаш немало закон за кривично дело како неговото што ќе го регулира и ќе ја одреди казната.

Д-р Клајн не поминал ниту еден ден во затвор поради уништување на животите на стотици семејства. Многу деца имаат здравствени проблеми и автоимуни болести. Самиот лекар боледува од ревматоиден артритис, што би го дисквалификувало како потенцијален донатор. Тој никогаш не ги објаснил своите мотиви за овој ужасен чин, а бројот на неговите деца кои преку бази на податоци дознаваат кој е нивниот татко расте од ден на ден.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,СЗО алармира за нови случаи на мајмунски сипаници низ светот
Следната статијаХраната повторно ќе поскапува, маслото ќе посакапи за 7 денари

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде