Точно е дека лавандата е најпозната како природно помагало при ослободување од вознемиреност и слични проблеми, но смирувачкиот ефект на оваа билка може да се искористи и за ублажување на главоболки, проблеми со спиењето, па дури и менструални болки и болки во мускулите.

Есенцијалното масло од лаванда, како и миризливото исушено цвеќе се користат во разни препарати. Еве неколку интересни опции за употреба на лаванда.

blue ceramic mug with coffee
Докажано е дека ароматерапијата од лаванда има смирувачки ефект врз телото, на лавандата може да се употребува и како анелгетик

Маст од лаванда, спреј или чај за мирен сон и олеснување на главоболката

Хроничната несоница е несомнено многу сериозен и распространет проблем. Спиењето има големо влијание врз здравјето, концентрацијата, помнењето и на крај врските со другите – ако сме многу уморни, честопати сме многу пораздразни и како резултат побрзо влегуваме во конфликти.

Ако забележите дека вашиот сон веќе не е добар како порано или ви треба сè повеќе време да заспиете по спиењето, потребно е да преземете нешто што е можно побрзо. Колку подолго чекате, толку посериозни проблеми можат да се развијат. Кога станува збор за многу тешка форма на несоница, сепак, само природните препарати веќе не се доволни.

Затоа, препорачуваме при поблаги форми на проблеми со спиењето, да посегнете по препарати од лаванда кои имаат долга историја на употреба за овие заболувања. Првата опција е да направите масло од лаванда со додавање на 10 капки есенцијално масло од лаванда на 2 лажици масло од кокос и да ги триите слепоочниците. Чајот од лаванда е исто така многу корисен за подобар сон.

Друга опција е да се мешаат вода и есенцијално масло од лаванда во шише со прскалка, а потоа да се попрскаат смесата на постелнината пред спиење.

Есенцијално масло од лаванда, жалфија и роза за ублажување на грчевите во менструацијата

Дали често имате проблеми со многу силни менструални грчеви? Доколку ве интересираат природни можности, препорачливо е да користите шише со магнезиум и / или топла вода исполнето со топла вода.

Во исто време, есенцијалното масло од лаванда може да биде многу корисно, особено ако го комбинирате со есенцијално масло од жалфија и роза.

Потребни ви се 5 лажици од кое било растително масло, на кои додадете 10 капки есенцијално масло од лаванда, иста количина есенцијално масло од роза и 6 капки есенцијално масло од жалфија. Маслото потоа се користи за нежно масирање на долниот дел на стомакот.

Ароматерапија без дифузери во денови на вознемиреност и немир

Во случај на напнатост, немир и слични симптоми, наједноставната опција е класична аромотерапија.

Тоа не значи дека ви треба посебен дифузер. Наместо тоа, можете едноставно да земете тенџере, да истурите околу половина литар вода и да додадете 10 капки есенцијално масло од лаванда.

Оставете да зоврие, а потоа намалете ја температурата и уживајте во смирувачките мириси кои полека ќе се шират низ просторијата. Ако сте некаде каде ја немате оваа опција – на пример на работа – помогнете си со едноставно отворено шише есенцијално масло од лаванда, кое треба да се донесе малку поблиску до носот и длабоко да вдишете.

Повторете неколку пати на ден или по потреба.

Бања за напнатост во мускулите

Смирувачките ефекти на лавандата исто така можат да бидат корисни по напорна физичка активност, често придружена со напнатост или болки во мускулите. За почеток, потребни ви се 2 лажици суви цвеќиња од лаванда и ист број цвеќиња од камилица.

Ставете ги цвеќињата во тенџере и истурете еден литар вода. Оставете да зоврие, а потоа намалете ја температурата и додадете 3 лажици гел од алое вера.

Гответе уште 3 минути пред да ја цедите смесата. Наполнете ја кадата со топла вода, а потоа додадете ја подготвената течност. Оставете ја бањата да трае околу 20 минути.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Откриена грешка во дизајнот на окфордските вакцини
Следната статијаУставобранителите за Иванов: Смрдло нема право на глас

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде