Овошјето и зеленчукот се важен дел од исхраната, за некого ова е рутина, а за други е потребен труд за да се вклучат овие намирници во исхраната.

Овде може да помогне сувото овошје. Слаткo е и може да се грицка во многу ситуации.

  • Дали е сувото овошје здраво?

Одговорот е да. Подобро е да се јаде овошје во каква било форма отколку да не се консумира. Исто така, бидејќи сувото овошје се кондензира по тежина, обезбедува околу 3,5 пати повеќе влакна и хранливи материи – објаснува д-р Шапиро за Real Simple.

Сувото овошје е многу богат извор на влакна, како и антиоксиданси, особено полифеноли.

  • Кои се недостатоците од консумирањето суво овошје?

Бидејќи сувото овошје е концентрирано (водата се отстранува), доаѓа во мали, густи пакувања кои се многу богати со шеќер и калории. Сепак, треба да внимаваме на количината бидејќи може да доведе до зголемен внес на шеќер и калории.

Се истакнува дека најважен чекор при купувањето е читањето на етикетите на хранливите материи и листите со други состојки, бидејќи многу сушено овошје содржи додадени шеќери во вид на сокови, сирупи или дури и кристализиран шеќер.

  • Најздрав начин за консумирање сушено овошје

Препорачувам оброците да се ограничат на една порција, исечкајте поголеми парчиња суво овошје и измешајте го со јаткасти плодови – препорачува Шапиро.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во еврозоната се очекува годишна инфлација од 4,1 проценти
Следната статијаНеколку потполно бесплатни начини да го стоплите побрзо вашиот дом

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде