Во зима најважно е брзо загревање на просториите во кои поминуваме време.

И за оние кои остануваат топли подолго. Постојат неколку едноставни начини да го направите ова.

Тие не бараат многу труд и што е најважно – евтини се.

  • Алуминиумска фолија

За да не ја изгубите топлината од радијаторот, на грбот ставете алуминиумска фолија.

Тоа ќе го спречи спојувањето на топлината со студениот надворешен ѕид и ќе го пренасочи топлиот воздух кон центарот на просторијата.

  • Утринска светлина

Отворете ги завесите наутро и пуштете ја утринската светлина што е „заробена“ во прозорците.

  • Завеси

Пред спиење, повлечете ги завесите низ куќата. Повеќето луѓе го намалуваат греењето навечер, а затворените завеси ќе спречат топлиот воздух да минува низ прозорците.

Направете ги завесите што ги користите во зима што е можно подебели. Ова ќе ја задржи топлината подолго.

  • Покријте ги ѕидовите

Покривањето на ѕидовите со фотографии, огледала и слики ќе спречи загуба на топлина.

Дури и подебел постер може да додаде слој на изолација, со тоа што ќе ја зголеми температурата во станот и на тој начин ќе спречи студените ѕидови да го апсорбираат топол воздух.

  • Мебел

Чувајте го мебелот подалеку од ладни ѕидови и ставете го во близина на извор на топлина.

Она што треба да направите е да го оддалечите што подалеку од радијаторот, за да не го блокирате протокот на топол воздух.

Ако не ви се допаѓа, добрата работа за овој распоред е што е привремен.

  • Теписи

Покрај тоа што се убав декоративен момент, теписите можат да спречат таложење на ладен воздух во просторијата.

Ако немате добра изолација на подот, дури 10 проценти од топлиот воздух може да се апсорбира во студените подови.

Теписите се одлични изолатори, а исто така ќе ја задржат топлината во вашите стапала.

ИЗВОРАло
претходниот член,Сезона на суво овошје: Колку е здраво да се конзумира?!
Следната статијаСоздадени првите живи роботи кои можат да се размножуваат

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде